BMW ve Mercedes arasındaki savaş kızışıyor.

BMW ve Mercedes arasındaki savaş kızışıyor.

Premium segmentte liderlik yarışı kızışıyor. 5 yıl aradan sonra liderliği Mercedes-Benz’e kaptıran BMW’nin Türkiye distribütörü Borusan Otomotiv 2017’de oldukça iddialı

Yaklaşık 8 yıldır sürdürdüğü görevini yaş nedeniyle yıl içinde bırakması beklenen Borusan Otomotiv CEO'su Eşref Biryıldız, giderayak liderlik mesajı verdi. 2016'da premium segment liderliğini 5 yıl aradan sonra Mercedes-Benz'e kaptıran Biryıldız'ın açıklamaları 2017'de liderlik yarışının çetin geçeceğini gösteriyor. Borusan Otomotiv'in ODD'nin satış rakamlarını açıkladığı 1994'ten bu yana 23 yılda 18 kez birinci olduğuna dikkat çeken Biryıldız, 2016'da 5 yıl aradan sonra ikinci olduklarını söyledi. Kimin lider olacağını şimdiden söylemenin zor olduğunu ifade eden Biryıldız, "Üç markanın da şansı var. En son kazananın tekrar kazanma şansı vardır diye düşünülür genelde. Son kazananın mı, en çok kazananın mı yarışı önde bitireceğini söylemem. Ancak en çok hevesi olanın bu ikisi olduğunu söyleyebilirim" şeklinde konuştu.

SATIŞIN KRALI OLMAK

Borusan Otomotiv, Mercedes- Benz Türk ve Doğuş Otomotiv'in uzun yıllardır faaliyet gösterdiğini söyleyen Biryıldız, şöyle devam etti: "Ülkeyi, koşulları, pazarı, müşteriyi birbirinden iyi bilen organizasyonlar ve köklü kuruluşlar. Yani her biri kafayı çok taktı ise bir yıl birinci olabilir. Ancak bir gün üretici 'bu modelde artık 1.6 litre veremiyorum, şu model sadece 2.0 litre olacak dizeli de olmayacak, bu hatch modelinin ne yazık ki dört kapılı sedanını üretme kararımız onaylanmadı' dediği anda, rakibinizde bu boşluklar dolu ise eksiği telafi etmek için çok para harcamanız lazım. Bu eninde sonunda bir yıl ya da beş yıl boyunca her markanın başına geliyor. Bu boşluklara karşın lider olabiliyorsanız işe o zaman satışın kralısınız."

BMW TÜRKİYE'YE KENDİSİ GELİR Mİ?

Eşref Biryıldız, Alman BMW'nin "Pazar liderliği garantisi" ile Borusan'la distribütörlük sözleşmesi imzaladığı, liderlik olmazsa Türkiye'ye kendisinin geleceği ya da distribütör değiştireceği söylentileriyle ilgili sorulara şöyle yanıt verdi: "Borusan Otomotiv 33 yıldır BMW'nin Türkiye distribütörü. Sözleşmenin ne zaman biteceği, üreticinin kendisinin gelip gelmeyeceği konusunun çektiği ilgiyi başka hiçbir konu bu kadar çekmiyor. Pardon, son dönemde VW'nin Türkiye'de üretim yapıp yapmayacağı konusu bu konuya rakip belki. BMW satışlarında tüm dünyada 13'üncü sıradayız. Tüm distribütörler arasında ilk kez uygulanacak her yeni proje için Borusan Otomotiv seçiliyor. 33 yılda segment lideri olamadığımız 5 yıl var: 2008, 2009 ve 2010. Ardından 5 yıl aralıksız lider olduk. 'Segment lideri olmazsa sözleşme sona erer' diye bir madde olsaydı üç yıldan dolayı şu anda distribütör değildik. Ama satış liderliğine büyük önem atfedildiği bir gerçek. Özellikle kurucu Eş-Başkanımız Sayın Hossein Vahabzadeh tarafından."

YENİ DİSCOVERY ARAZİ İÇİN YARATILMIŞ

Land Rover Discovery, 27 yıllık tarihindeki en önemli değişimi yaşıyor. Büyük SUV segmentini yeniden tanımlayan beşinci nesil Discovery, martın ikinci yarısından itibaren Türkiye'de satışa sunulacak. Discovery, Türkiye'ye 2.0 lt dizel seçeneği ve 113 bin 500 eurodan başlayan fiyat etiketiyle gelecek. 3.0 motor hacmine sahip araçlar özel sipariş ile getirilebilecek. Borusan Otomotiv, bu yıl içinde 400 adet satış hedefliyor. Yeni Discovery sınıfının en iyi Off-Road kapasitesi ve Off-Road sürüşüne yönelik teknolojik geliştirmeler, en iyi "Havalı Süspansiyon Sistemi", "TwinSpeed Transfer Box" ve "Terrain Response 2" teknolojileri ile donatıldı.

LİDERLİK İÇİN KAÇ KIRIĞI GÖZE ALIRSIN?

Biryıldız, premium segmentinde yaşanan liderlik yarışını ilginç örneklerle anlattı: "Otomotivde, futbol ya da basketbolda olduğu gibi sevinen ya da üzülen bir izleyici kitlesi yoktur. Ama biz oyuncular için daha fazla satmak hep önemlidir. Her ay sonu bunun sonucunu bekler, sevinir ya da üzülürüz. Uzun yıllar boyunca 12-15 kişilik bir iş arkadaşı grubu iddialı halı saha maçları yaptık. Bu maçlarda kazanmak çok önemliydi. 40'lı yaşlarımda önce el parmağım, daha sonra da ayak bileğim kırıldı. Son dönemde premium segmentte lider olmak da sanki biraz kaç parmağınızın, kaç ayak bileğinizin kırılmasını göze aldığınıza bağlı."

KENDİ SİLAHIMLA KENDİMİ VURDUM

Mercedes -Benz Türk'teki son yıllarında Almanlara C serisine 1.6 lt motor koydurmak için çok uğraştığını anlatan Biryıldız, "2009'da Borusan'daki ilk yılımda küresel kriz nedeniyle ÖTV indirimi en çok ve en uzun süre 1.6 lt'lik araçlara uygulandı. Böylece kendi silahımla kendimi vurmuş oldum. Çünkü BMW 3 Serisinde 1.6 lt motorumuz yoktu. Ardından büyük uğraşlar sonucunda 3 Serisine de, 5 Serisine de 1.6 litre motor koydurduk. Çok iyi bir filo kurup 5 yıl aralıksız lider olduk" dedi.

LAND ROVER SATIŞLARI YÜZDE 34 ARTI

Land Rover'ın satışlarının 2016'da bir önceki yıla göre yüzde 34 artışla 2 bin 108 adede yükseldiğini söyleyen Biryıldız, bu artışın Discovery Sport'tan kaynaklandığını ifade etti. 2016'da 650 adet Discovery Sport, 480 adet Range Rover Evoque, 438 Range Rover Sport satıldı.

 

About the Author

Leave a Comment